U današnjem članku vam pišemo par saveta u vezi putovanja u Hrvatsku,stiglo je vreme godišnjih odmora stoga se treba pridržavati nekih pravila.
- Hrvatska se ovih dana suočava s ekstremnim vremenskim uslovima koji ozbiljno ugrožavaju zdravlje stanovništva, posebno u primorskim krajevima. Usled snažnog toplotnog talasa koji je zahvatio čitavu zemlju, Državni hidrometeorološki zavod Hrvatske, u saradnji sa Operativnim centrom civilne zaštite, izdao je crveno upozorenje. Ova najviša stepenica meteoalarma znači da su vremenski uslovi opasni po život, te da mogu izazvati štetne posledice ne samo za zdravlje ljudi, već i za infrastrukturu.
Najkritičnije je stanje na jadranskoj obali, gde se danima beleže rekordno visoke temperature. Samo tokom prethodnog dana, živa u termometru dostizala je i do 37 stepeni Celzijusa, koliko je zabeleženo u Senju i Splitu. Nisu zaostajali ni Rab i Knin sa 36 stepeni, dok se u drugim gradovima kao što su Rijeka, Pazin, Dubrovnik i Slavonski Brod temperature kretale oko 35 stepeni. Takvi uslovi otežavaju normalno funkcionisanje, a posebno pogađaju one koji nemaju mogućnost rashlađivanja u zatvorenom prostoru.
- Pored visoke dnevne temperature, dodatni problem predstavlja činjenica da se tokom noći vazduh ne hladi, što značajno smanjuje mogućnost organizma da se odmori i oporavi. U mnogim delovima Dalmacije temperature se ni u ponoć ne spuštaju ispod 30 stepeni. Na primer, u Brelima je u ponoć izmereno 32 stepena, u Dugom Ratu i Dubrovniku 31,9, dok je Split zabeležio 30,6 stepeni. Ovi podaci ukazuju na to da ni večernji sati ne donose očekivano olakšanje.
Već rano ujutru, situacija ostaje ozbiljna. U Nacionalnom parku Mljet u 8 sati izmereno je 31,8 stepeni, u Senju 30,5, a na aerodromu u Rijeci 30,2 stepena. Ploče, Silba i Marjan u Splitu takođe su dostigli tu kritičnu granicu. Ovi rezultati jasno pokazuju da se toplotni talas ne povlači, već i dalje traje punom snagom.
- Posebno su u opasnosti osetljive grupe stanovništva – stariji ljudi, deca, trudnice i svi koji pate od hroničnih bolesti. Zdravstvene službe apeluju na građane da ne izlaze napolje u najtoplijem delu dana, naročito između 11 i 17 časova. Takođe, savetuje se redovno unošenje tečnosti, nošenje svetle i lagane garderobe i boravak u rashlađenim prostorima kad god je to moguće.
Hitne službe su već nekoliko dana u stanju pojačane pripravnosti. Očekuje se da će ovakvi vremenski uslovi potrajati još nekoliko dana, pa se građanima preporučuje da prate zvanična obaveštenja i izbegavaju nepotrebna izlaganja suncu. Naročita pažnja savetuje se osobama koje rade na otvorenom, kao i turistima koji možda nisu svesni ozbiljnosti situacije.
- Iako leto nosi sa sobom vedrinu, more i odmor, ovakve temperature jasno podsećaju da priroda zna da pokaže svoju opasnu stranu. Prilagođavanje, oprez i solidarnost jedini su pravi odgovor u ovakvim uslovima.
BONUS TEKST
Pored studiranja, radim kao konobar, najčešće vikendima – na svadbama, proslavama, veseljima. Taj posao mi pomaže da pokrijem osnovne troškove i ne zavisim u potpunosti od roditelja. Naučio sam mnogo iz kontakta s ljudima, pogotovo jer se kroz taj posao često vidi ono što mnogi ne pokazuju u svakodnevici – iskrene emocije, pijane istine, sujete, skromnosti i slabosti. Neke situacije me nasmeju, druge ostave gorak utisak. A prošla subota bila je jedno od onih večeri koje te nateraju da duboko razmisliš.
- Radio sam na svadbi u jednom restoranu van grada. Uobičajena atmosfera – vesela muzika, gosti raspoloženi, deca trče okolo, zveckanje čaša, miris pečenja i glasno naručivanje. Sve ide svojim tokom. Negde oko početka večere, dok sam nosio piće za jedan sto, jedan gost me pozvao. Sedeo je sa suprugom i detetom, bio je u vidno dobrom raspoloženju, već zagrejan alkoholom. Pozvao me da mu priđem, izvadio deset evra i gurnuo mi u džep. U znak zahvalnosti, rekao je. Zahvalio sam mu se i nastavio dalje, iako je njegova žena u tom trenutku delovala prilično zatečeno, čak i postiđeno.