Srčani udari su, nažalost, sve češća pojava u čovjekovom životu, ali ga je moguće izbjeći ako vodite prikladan i zdrav način života. Naravno, postoje razni načini za prevenciju i za izbjegavanje srčanog, a mi ćemo danas da Vam otkrijemo jedan od njih.
Srčani udari, stanje koje često pogađa bez upozorenja, pogađaju značajan dio globalne populacije. Zabrinjavajući trend oboljevanja mlađih osoba od ove bolesti je u porastu. Brzo prepoznavanje simptoma i brzo djelovanje od iznimne su važnosti u rješavanju ovog problema. Poznat po svojoj golemoj stručnosti u kardiologiji, dr. Jeremy London, istaknuti kardiokirurg s doktoratom, nadaleko je cijenjen.
Kako bi uspostavio vezu sa svojim pacijentima i pružio im vrijedne savjete, koristi se iznimno popularnom platformom društvenih medija TikTok za rješavanje njihovih upita. Nedavno je došlo do značajnog istraživanja njegove individualne konzumacije aspirina nakon njegove osobne srčane epizode. Prema pojašnjenju liječnika, srčani događaj nastaje kada se krvna žila začepi, što dovodi do smanjenog protoka krvi u srčani mišić.
To dovodi mišić u nesigurno stanje, povećavajući uključeni rizik. Nadalje, postoji dodatni element smetnje koji pojačava potencijalnu opasnost. Ipak, korištenje aspirina ima sposobnost ublažiti ovaj rizik i minimizirati štetu u određenim slučajevima. Liječnik savjetuje hitno kontaktiranje hitne službe i žvakanje tablete aspirina od 325 mg kako bi se povećale šanse za preživljavanje. Možete li dati sažeti pregled simptoma? Dok je bol u prsima primarna indikacija, simptomi se mogu razlikovati od pojedinca do pojedinca, u rasponu od blagih do jakih ili čak i odsutni.
Uobičajeni pokazatelj srčanog udara je osjećaj boli u prsima, koji se opisuje kao težak ili stežući pritisak ispod prsne kosti. Ova nelagoda može potrajati dulje vrijeme ili se povremeno ponavljati. Moguće je da ovaj osjećaj zrači u lijevo rame i/ili ruku, leđa, vrat, čeljust, zube, a povremeno i u gornji dio trbuha. Ove simptome često prati obilno znojenje.
- Nadalje, znakovi kao što su umor, mučnina, želučane smetnje, dispepsija, refluks kiseline, vrtoglavica, iznenadna vrtoglavica, otežano disanje, ubrzani ili nepravilni otkucaji srca (palpitacije) i intenzivni osjećaji tjeskobe koji nalikuju napadu panike mogu funkcionirati kao pokazatelji srčanog događaja . Bitno je priznati da se nesanica također može manifestirati kao manifestacija srčanog udara, a bitno je razumjeti da se simptomi mogu razlikovati između muškaraca i žena.
Dok je bol ili nelagoda u prsima primarni simptom s kojim se susreću oba spola tijekom srčanog udara, žene mogu iskusiti dodatne simptome koji obično nisu povezani sa stanjem. Ovi simptomi uključuju otežano disanje, mučninu ili povraćanje i nelagodu u leđima ili čeljusti. Žene mogu pokazivati znakove srčanog udara, uključujući trajne osjećaje stezanja, tereta ili boli u središtu prsnog koša koji traju dulje od nekoliko minuta ili se javljaju povremeno.
Osim toga, žene mogu osjetiti nelagodu ili tjeskobu u rukama, vratu, ramenima, gornjem dijelu leđa, čeljusti ili trbuhu. Dodatni znakovi srčanog udara kod žena uključuju otežano disanje, uz nelagodu u prsima ili bez nje, kao i osjećaj vrtoglavice i hladnog znoja. Prije pojave bolesti srca, pojedinci mogu doživjeti znakove upozorenja kao što su neobičan umor, poremećaji spavanja i nelagoda u trbuhu koja podsjeća na probavne smetnje.
Ovi simptomi mogu biti popraćeni epizodama mučnine i/ili povraćanja i mogu se pojaviti satima, danima ili čak tjednima unaprijed. Ključno je priznati da iako se srčana bolest povremeno može iznenada pojaviti, postojanost boli ili pritiska u prsima, poznata kao angina, čak i nakon odmora, djeluje kao uočljiva crvena zastavica. Za razliku od tipičnog srčanog udara, tihom srčanom udaru nedostaju uobičajeni simptomi poput lupanja srca, vrtoglavice, nedostatka zraka i tjeskobe.
Prepoznavanje suptilnog srčanog udara može predstavljati izazov jer se događa naglo i bez upozorenja. Kada treba razmisliti o traženju medicinske pomoći? Kako bi se osigurala najveća učinkovitost u liječenju kardiovaskularnih stanja, od presudne je važnosti odmah se pozabaviti bolešću unutar jednog do dva sata od pojave simptoma. Odgađanjem potrage za medicinskom intervencijom ne samo da se pogoršava opseg nanesene štete, već se također ograničava niz alternativnih mogućnosti liječenja koje su dostupne na temelju individualnih zdravstvenih stanja.