Prema Freudu, jednostavno izgovoriti ovu riječ na sabran način dovoljno je kada se radi o štetnom pojedincu. Iako je Sigmund Freud svakako imao smisla za identificiranje glupih ljudi, to shvaćanje nije rezultiralo srećom u njegovom braku. Ipak, važno je poslušati njegov savjet o postupanju s onima koji gaje zavist i zlobu.

  • Kao bića vođena emocijama, često otkrivamo da kritike, osude ili uvrede od drugih mogu rezultirati nelagodom i očajem, što u konačnici nagriza naše samopouzdanje. Dok se konstruktivna povratna informacija osobe od povjerenja obično cijeni, uvrede razmijenjene u dijalogu mogu pogoditi poput bolnih strijela.

Svrha takvih uvreda je jasna: nanijeti štetu. Freud je slavno rekao: “Jaka osobnost nikada ne preuzima težinu tuđih primjedbi.” Koje se strategije mogu upotrijebiti za rješavanje uvreda i neprikladnog ponašanja? Umjesto da se upuštate u raspravu, na svaku negativnu pretpostavku odgovorite sa smirenim “Da”. Ova mirna afirmacija može ublažiti psihološku napetost, jer eliminira mogućnost nanošenja štete drugima.

  • Suzdržavanjem od obrane ili opovrgavanja njihovih tvrdnji, umanjujete utjecaj svake uvredljive primjedbe, učinkovito osujećujući cilj vašeg protivnika. Kako biste se zaštitili od uvreda, bitno je poticati samopoštovanje uz divno “da”. Vaša smirenost ne bi trebala ovisiti o mišljenjima drugih.

Snažan osjećaj vlastite vrijednosti podrazumijeva samoevaluaciju, dok osobne procjene vlastite vrijednosti često odražavaju plitku prosudbu koja možda nije u skladu s najsmislenijim ciljevima. Ovaj pristup umjesto toga može rezultirati obezvređivanjem, jer se ljudi mogu prikazati u pozitivnijem svjetlu u usporedbi s drugima i okrenuti se vrijeđanju.

  • Freud je primijetio: “Nepristojnost bi nestala kada bi se pojedinci koncentrirali isključivo na samoprocjenu i prestali osuđivati ​​druge. Najbolji način da se zaštitite od onih koji ih često vrijeđaju jest da se potpuno distancirate od njih. Poštujte vlastitu vrijednost – ne dopustite otrovnim ljudima da crpe vašu energiju. Umjesto toga, okružite se inspirativnim pojedincima koji vas vole, poštuju i podržavaju, jer vi to doista zaslužujete!”

BONUS TEKST

Ime Lola izvorno je počelo kao umanjenica španjolskog imena Dolores, što znači tuga. Ovo žensko ime bilo je istaknuto šezdesetih i sedamdesetih godina u bivšoj Jugoslaviji. U Srbiji je ime Lola posljednjih godina ponovo postalo popularno, podsjećajući na slavu iz šezdesetih godina prošlog stoljeća.

  • Kao i tada, i sada se to ime primarno dodjeljuje djevojčicama, unatoč povijesnoj upotrebi u ovim krajevima kao muško ime, označavajući da će dječaci biti šarmeri i zavodnici. Ime Lola izvedeno je od španjolskog imena Dolores, što znači bol. Neki izvori pokazuju da Dolores ima simbolično značenje, predstavljajući patnju koju je proživjela majka Isusa Krista zbog raspeća njenog sina.

Drugo tumačenje sugerira da ime Lola dolazi od rimskog imena Lolli, što u prijevodu znači “poljska trava”. U konačnici, treće tumačenje sugerira da ime dolazi od perzijske riječi, koja se prevodi kao “lala”, što znači “proljetni cvijet”. U indijskoj mitologiji ime Lola povezano je s božicom Lakshmi, poznatom po povezivanju s prosperitetom, ljubavlju i radošću.

  • Shodno tome, smatra se da će djevojke po imenu Lola uživati ​​u materijalnom bogatstvu i ljubavi tijekom života. Na području bivše Jugoslavije ime Lola je postalo poznato šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog stoljeća zahvaljujući proslavljenoj “kraljici evergreena” Zorani Novaković, u narodu poznatijoj kao Lola Novaković.
Besplatno