Šarlah prvenstveno pogađa djecu u dobi od 5 do 15 godina. Šarlah je posebna bakterijska infekcija koja zahvaća nepčane tonzile, osobito kod djece. Zbog mogućnosti da uzrokuje štetu srcu i drugim organima, ključno je brzo i dostatno liječenje antibioticima. Kakva je infekcija šarlah i što je odgovorno za njen nastanak? Šarlah je infekcija uzrokovana bakterijom Streptococcus pyogenes.
- Tipični simptomi sastoje se od grlobolje i vrućice. Osim toga, kožni osip koji može pokriti cijelo tijelo i crveni jezik opći su pokazatelji koji obično ne prate druge infekcije krajnika. Nekad se smatrala teškom bolešću, ali je ova infekcija postala manje opasna zbog napretka medicine i antibiotske terapije. Unatoč tome, ako se ne liječi, šarlah može dovesti do ozbiljnijih komplikacija koje utječu na srce, bubrege i druge vitalne organe.
Prepoznavanje šarlaha uključuje poznavanje simptoma; što trebaš tražiti? Vidljivi fizički pokazatelji koji bi mogli sugerirati prisutnost šarlaha uključuju: Crveni osip: izgleda slično opeklinama od sunca i hrapav je na dodir; obično počinje na vratu ili licu i proteže se do torza, ruku i nogu.
- Kada se pritisne pocrvenjela područja, na koži se stvaraju blijedocrvene linije. Nabori kože na područjima kao što su prepone, ispod pazuha, laktovi, koljena i vrat često imaju dublju nijansu crvene boje u usporedbi s drugim zahvaćenim regijama. Vrlo je vidljivo jako crvenilo lica, praćeno blijedim prstenom oko područja usana. Promjene na jeziku uključuju izraženiji crven i kvrgav (bobičast) izgled, često prekriven bijelim naslagama tijekom početnih faza bolesti. Alergija, osip.
Dodatni znakovi šarlaha uključuju: Groznica, definirana kao temperatura od 38,0 C ili viša, zajedno s vrlo bolnim i upaljenim grlom—povremeno praćenim bijelim ili žućkastim mrljama—može ukazivati na šarlah. Dodatni simptomi mogu uključivati poteškoće s gutanjem, natečene limfne čvorove na vratu koji su osjetljivi na dodir, mučninu ili povraćanje, bolove u trbuhu, glavobolje i bolove u tijelu. Ako sumnjate na šarlah, važno je znati koliko dugo ti simptomi traju i kada se treba obratiti liječniku za savjet.
- Postoje slučajevi kada je traženje liječničkog savjeta neophodno. To je uglavnom slučaj kod jakog osipa, vrućice od 38,0 C ili više, te vidljivo natečenih ili bolnih žlijezda na vratu. U slučaju djece i tinejdžera, bilo koji od sljedećih znakova zahtijeva hitnu medicinsku skrb: Simptomi mogu uključivati poteškoće s disanjem dok ste u mirovanju, probleme kao što su nedostatak zraka, iznenadno stezanje prsnih mišića između rebara i ubrzano disanje.
Ostali znakovi su buka, piskanje ili oštro disanje koje se ne popravlja kašljanjem, bol u prsima i problemi s gutanjem tekućine ili sline. Osim toga, osoba može osjetiti promuklost, prigušen glas ili poteškoće u potpunom otvaranju usta, zajedno sa zbunjenošću, umorom ili problemima s ostajanjem budnim. Vrtoglavica se može javiti pri sjedenju ili stajanju, a može doći i do nekontroliranog lučenja nosa (sline za osobe od tri godine i više), kao i do stalnog povraćanja ili proljeva. dehidracija.
- Za dojenčad mlađu od 2 mjeseca potrebna je hitna liječnička pomoć za dodatne simptome kao što su uporni plač, nepravilno disanje i temperatura koja pada ispod 35,5°C ili prelazi 38°C. Tipično, crvenilo i osip na licu i jeziku traju otprilike tjedan dana. Nakon što se ovi simptomi povuku, koža zahvaćena osipom često se počinje ljuštiti. Usta, usne, puzanje, jezik: Prijenos šarlaha. Prijenos infekcije događa se s jedne jedinke na drugu kapljičnim putem, s periodom inkubacije koji obično traje između 2 i 4 dana.
Šarlahu su najosjetljivija djeca od 5 do 15 godina, koja su u većem riziku od ostalih. Klice odgovorne za šarlah lakše se šire među pojedincima u neposrednoj blizini, poput članova obitelji, školskih kolega i drugih grupa. Šarlah se obično javlja nakon streptokokne infekcije grla; međutim, također se može razviti nakon infekcije kože poput impetiga. Moguće je da ga pojedinac doživi više puta tijekom života.
- Posljedice neliječene šarlahe. Bez liječenja, ova bakterijska infekcija poznata kao šarlah može se proširiti na: krajnici kože krv bubna šupljina sinusa pluća srce bubrega zglobova mišići Šarlah može povremeno rezultirati reumatskom groznicom, teškim upalnim stanjem koje utječe na srce, zglobove, živčani sustav i kožu. Je li moguće spriječiti šarlah? Šarlah se ne može spriječiti nijednim cjepivom.
Najučinkovitije metode za sprječavanje šarlaha usklađene su s uobičajenim mjerama opreza koje se poduzimaju za zaštitu od infekcija. Dosljedno i temeljito pranje ruku (toplom vodom i sapunom, zajedno s dezinficijensom), izbjegavanje zajedničkog pribora za jelo ili posuda za piće te pokrivanje usta i nosa tijekom kašljanja bitne su prakse.