Imaju potencijal izazvati katastrofu. Ako se banane često pojavljuju u vašim obrocima, pametno je biti svjestan potencijalnih rizika povezanih s pretjeranim unosom banana. Banane su poznate kao popularno voće u kojem mnogi uživaju, a služe kao hranjiv međuobrok prepun vitamina i minerala.
- Zbog njihove nutritivne vrijednosti, preporučljivo je držati jedan u blizini za grickanje između obroka, osobito ako slijedite dijetu ili poseban plan prehrane. Pozitivno pridonose održavanju idealne razine energije u tijelu i podržavaju zdravlje srca. Konzumiranje banana nudi nekoliko prednosti, uključujući povećanje energije, poboljšanu funkciju mišića, potporu probavi i bogatu opskrbu antioksidansima, magnezijem, vitaminom C, vitaminom B6 i folnom kiselinom.
Ako se banane često pojavljuju u vašim obrocima, korisno je biti svjestan nekih potencijalnih rizika povezanih s pretjeranim unosom banana. Osobe s određenim alergijama, kao i oni koji imaju astmu ili atopijski dermatitis, mogu smatrati da su banane posebno opasne.
- Alergija na hranu nastaje kada tijelo određene namirnice doživljava kao štetne, što dovodi do simptoma poput svrbeža i promjena na koži. Banane sadrže značajne količine ugljikohidrata i šećera, što može povisiti razinu šećera u krvi, osobito kod osoba s dijabetesom.
Kako biste upravljali ovim učinkom, preporuča se kontrolirati porcije i razmotriti vrste hrane u kombinaciji s bananama, birajući one koje su bogate proteinima ili se sastoje od povrća bez škroba. Banane su bogate kalijem, što znači da bi se osobe s visokim razinama kalija, poput onih s problemima s bubrezima, trebale kloniti ovog voća. Banane sadrže oligo-fruktan, koji nije prikladan za osobe sa sindromom iritabilnog crijeva, stanjem koje karakteriziraju nelagoda u trbuhu i nadutost.
BONUS TEKST
Nedavna istraživanja sa Sveučilišta u Oxfordu pokazuju da čak i skroman unos crvenog mesa i mesnih proizvoda, poput konzumiranja jedne kriške slanine dnevno, može povećati rizik od raka debelog crijeva. Ova studija, koju je financirala Britanska organizacija za istraživanje raka, pridonosi rastućoj količini dokaza o štetnosti crvenog mesa, u skladu s tvrdnjama Svjetske zdravstvene organizacije.
- Koja je stvarna razina rizika i koliko bi ova hrana mogla biti štetna? Istraživači su ispitali podatke od gotovo 500.000 pojedinaca, s 2609 slučajeva raka debelog crijeva prijavljenih u šestogodišnjem razdoblju, prenosi BBC. Iz svoje analize znanstvenici su utvrdili da jedenje tri kriške slanine svaki dan može povećati rizik od raka do 20 posto.
Nadalje, među svakih 10.000 pojedinaca koji dnevno konzumiraju 21 gram crvenog mesa (što je otprilike jednako jednoj velikoj kriški slanine) ili mesnih proizvoda dnevno, njih 40 imalo je dijagnosticiran rak debelog crijeva. Za one koji su svaki dan konzumirali 76 grama iste vrste mesa, brojka se povećala na 48 osoba. Studija, bez obzira na to, nije dala konačan odgovor o količini crvenog mesa koja bi mogla biti pretjerana.
- Na temelju ovih podataka, procjenjuje se da se čak 5400 slučajeva raka debelog crijeva od 41804 moglo izbjeći da su se pojedinci suzdržali od jedenja mesnih proizvoda. Već nekoliko godina razne javnozdravstvene organizacije u Velikoj Britaniji i drugim zapadnim zemljama preporučuju smanjenje konzumacije crvenog mesa i mesnih proizvoda. Britansko ministarstvo zdravstva predlaže da osobe koje trenutno konzumiraju 90 grama crvenog mesa dnevno trebaju smanjiti unos na minimalno 70 grama.