Hoteli se često susreću s neželjenim zmijama. Kako biste smanjili šanse da se ovi gmazovi udomaće u vašem vrtu, jedan jednostavan pristup je usredotočiti se na uređenje krajolika, posebno staništa. Kako bi se smanjila prisutnost zmija, preporučljivo je eliminirati potencijalna skrovišta za predatore i plijen.

  • Zmije obično preferiraju hladna, tamna i vlažna okruženja, kao što su gomile, balvani, daske, gusto grmlje ili visoka trava. Zanimljivo je da ova staništa također vole miševi i glodavci. Za održavanje njegovanog vanjskog prostora ključno je redovito košenje travnjaka i šišanje živice, pri čemu posebnu pozornost treba posvetiti onoj živici koja je u neposrednoj blizini tla.

Dodatno, preporuča se organizirano rasporediti kamenje i drva za ogrjev, podalje od vrta i kuće, po mogućnosti na policama. Još jedan važan korak je osigurati da se hrana za kućne ljubimce skladišti u spremnicima koji su potpuno hermetički zatvoreni. Kako biste spriječili zmije da se nastane u vašem dvorištu ili vrtu, važno je napraviti nekoliko prilagodbi.

  • Redovito okrećite područje kako biste uklonili sve elemente koji mogu namamiti zmije, poput krhotina, rupa i zarasle vegetacije. Kako biste uklonili potencijalna skrovišta za zmije, preporučljivo je podrezati travu. Još jedna mjera opreza je postavljanje ograde otporne na zmije, koja se može izraditi od materijala kao što su čelična mreža, plastična folija ili mreža.

Prilikom postavljanja ograde važno je osigurati da je u ravnini s tlom i da je nagnuta prema van. Preporučena visina ograde je minimalno 100 cm, a dubina minimalno 120 cm. Uključite materijale koji stvaraju prepreku za klizanje zmije, poput lišća božikovine, češera, ljuski jajeta i šljunka. Espresso predlaže da u svoj vrt uvrstite biljke koje odbijaju zmije kao prirodno sredstvo za odvraćanje ovih klizavih stvorenja. Neven, limunska trava i pelin su među najčešće korištenim opcijama za ovu svrhu.

BONUS TEKST

Žika Nikolić, autor i voditelj emisije koja istražuje Srbiju, nedavno je posjetio grad koji je poznat po ukusnoj kulinarskoj ponudi, uključujući ćevape i mantije. Novi Pazar je, bez sumnje, točan odgovor. Po dolasku u ovaj grad Žika je odmah izjavio: Neosporna je posebna aroma i okus svakog mjesta. U slučaju Novog Pazara, zrak je ispunjen mirisom svježe skuhane kave na roštilju.

Nažalost, već duže vrijeme nisam imao priliku uživati ​​u ovom posebnom užitku. Nakon sastanka s Nihatom Biševcem, gradonačelnikom Novog Pazara, popio je renomiranu kavu po kojoj je ovaj grad poznat. Kava koja se poslužuje u “Hak’s” je zaista nesvakidašnja, a ono što je čini posebnom je činjenica da se priprema na roštilju. Dodatak privlačnosti ovog mjesta je njegovo jedinstveno okruženje, nekoć hamam, koje pruža hladnu i privlačnu atmosferu tijekom ljetnih mjeseci.

Upravo je taj ambijent ono što privlači ljude, mami ih da polako ispijaju kavu i sudjeluju u prekrasnom ritualu koji ona nudi. Valdin Hajdarpašić iz Zaklade Novog Pazara dao je detaljniji uvid u sam grad i osvijetlio istorijat kafane „Kod Hak“ koja je nekada bila javno kupatilo ili hamam. Hamami, koji su nastali tijekom osmanskog doba, bili su javna kupatila koja su održavala jedinstvenu tradiciju smještaja hijena, praksu specifičnu za islam. Hamam o kojem je riječ jedini je preostali spomenik od nastanka grada, a ime je dobio po svom osnivaču.

Zanimljivo je da se isti ovaj hamam nalazi iu Skoplju, jer je Isajbeg Isaković, osnivač grada, osim Novog Pazara osnovao još tri veća grada. Kao najstariji grad, ponosimo se svojom poviješću. Tvrdi da Novi Pazar, grad nastao u 15. stoljeću, ima bogatu povijesnu pozadinu. Osnivanje grada obično se pripisuje 1461. godini, naziv koji se zadržao do 1940-ih. Tragično, tijekom završetka Drugog svjetskog rata, grad je pretrpio značajno bombardiranje, što je dovelo do njegove konačne obnove 1978.

Zanimljivo je da se Novi Pazar može pohvaliti obiljem geotermalnih izvora, iako se sustav centralnog grijanja oslanjao na drvo, a ne na korištenje tih izvora. To je uključivalo korištenje kotlova koji su se nalazili ispod naše trenutne lokacije. Na Žikino zaprepaštenje, uz grilovanu kavu odmah su poslužene renomirane čaršijske mantije koje je donio cijenjeni producent Jasmin Dervišnurović.

Srdačno se pozdravio sa Žikom i gradonačelnikom, te nastavio otkrivati ​​tajnu koja se krije iza iznimne izrade njegovih mantija. Ništa drugo nije važno osim vještih ruku i kvalitetnih sastojaka. U nastavku putovanja Žika je posetio rodno mesto cenjenog srpskog prosvetitelja Svetog Save, koje se nalazi u neposrednoj blizini Pazara.

U Deževskoj dolini, tačnije u selu Miščići, nalazi se izuzetan hram posvećen Svetom Savi, samom mestu njegovog rođenja. Nažalost, nema značajnijih obilježja koja bi označavala točno mjesto rođenja ovog štovanog sveca. Jedini dokaz njegovog podrijetla je križ koji je podigla lokalna zajednica u ovom kraju.

 

Besplatno