U potrazi za idealnim zaposlenikom, samo pregledavanje životopisa kandidata i sudjelovanje u tipičnom razgovoru nije dovoljno u današnjem okruženju. Posljedično, poslodavci moraju primijeniti različite strategije, od kojih su mnoge toliko jednostavne da kandidat može u potpunosti previdjeti psihološke testove, potencijalno pati, a da ne shvati da ih se ocjenjuje.

  •  Jeste li svjesni da poziv na kavu ili čaj tijekom intervjua može značajno utjecati na izglede kandidata? Šalica kave predstavljena vam je za određenu svrhu. Poslodavci u posljednje vrijeme sve više prihvaćaju “šalicu kave” test. Na početku razgovora poslodavac poziva kandidata u kuhinju i poklanja mu šalicu kave.

1.Poslodavac nakon intervjua pomno promatra kako kandidat rukuje šalicom – raspituje li se gdje će je staviti, ostavlja li je na stolu ili je samoinicijativno opere u kuhinji. Trent Innes, voditelj tvrtke za razvoj računovodstvenog softvera Xero Australia i tvorac ove tehnike, tvrdi da ovaj pristup otkriva više o karakteru i ponašanju pojedinca nego njihovi odgovori na tipična pitanja u razgovoru. Dodatno, može pokazati koliko će se brzo kandidat integrirati u tim. U ovom slučaju, optimalno je da nakon razgovora odete u kuhinju i sami očistite šalicu.

2. Vaš poslodavac vas namjerno tjera da čekate. Zapravo, test “šalice kave” služi kao bezopasna prijevara. Međutim, ako je intervju zakazan za 9 ujutro, a kandidat dođe ranije, scenarij može postati znatno izazovniji. Poslodavac može i dalje biti zauzet, zbog čega tražitelj posla mora čekati 10 minuta, nakon čega slijedi dodatnih 10 minuta, a zatim još 15 minuta. Ova taktika može otkriti kandidatovu emocionalnu otpornost pod pritiskom i njihovu opću želju da osiguraju poziciju.

3. Bez upozorenja, ispitivač počinje vikati. Vikanje, vikanje i korištenje grubog jezika služe kao metode za simulaciju scenarija visokog pritiska i procjenu sposobnosti kandidata da se nosi sa stresom. Stručnjaci preporučuju da ostanete prisebni i da na ove upite odgovorite što je moguće smirenije.

4. Ispitivač postavlja neobičan zahtjev, koji traži da skočite kroz prozor. Tražitelj posla mogao bi naići na još jedno neželjeno iznenađenje koje vreba iza neobičnog zahtjeva, poput potrebe da skoči s prozora. U ovom scenariju, poslodavac je zainteresiran za procjenu sposobnosti kandidata za razmišljanje “izvan okvira”. Jedno od mogućih rješenja za prevladavanje ove nevolje je da se smjestite na prozorsku dasku, a zatim skočite na pod prostorije u kojoj se intervju odvija, budući da nitko nije odredio mjesto za slijetanje. Alternativno, možete iznenaditi svog šefa postavljanjem protupitanja koje predstavlja obostrano koristan scenarij: “Koje će prednosti tvrtka dobiti mojim skokom?

5. Poslodavac počinje postupati na neuobičajen način bez upozorenja. Drugačija taktika uključuje neobično ponašanje ispitivača. Ispitivač može odlučiti zanemariti kandidata tako što će se usredotočiti na zaslon njegovog računala ili izaći iz sobe da odgovori na telefonski poziv tijekom rasprave. Ova tehnika otkriva kako bi kandidat mogao preusmjeriti fokus ispitivača ili strategije koje će upotrijebiti za snalaženje u situaciji. Jedan od najutjecajnijih pristupa je zatražiti od ispitivača da odgodi intervju za kasniji datum.

6. Kandidatu se predstavlja cijeli tim. Postoji mogućnost da se kandidatu nakon intervjua pruži prilika za suradnju s potencijalnim kolegama, bilo u uredu ili izvan radnog vremena. Ova gesta nadilazi puku pristojnost; služi kao metoda za poslodavca da ocijeni perspektive svojih zaposlenika u pogledu kandidata. Šef ispušta olovku na pod.

Korisna metoda za poslodavce da prepoznaju i reaktivne i dobronamjerne kandidate je da ispuste olovku i gledaju kako kandidat odgovara. Kandidat koji instinktivno pruži ruku da uzme olovku vjerojatno će biti razmatran za to mjesto, dok ako kandidat čeka da je voditelj intervjua uzme, vjerojatno neće biti zaposlen. Jeste li iskusili ove testove intervjua? Pozivamo vas da podijelite svoje mišljenje u komentarima!

Besplatno