Opće je poznato da šutnja utjelovljuje mudrost; međutim, psiholozi tvrde da odavanje ovih sedam informacija kolegama na poslu može biti štetno. Komunikacija u profesionalnom okruženju ne mora uključivati otkrivanje duboko osobnih aspekata nečije psihe kolegama. Stručnjaci za psihologiju preporučuju suzdržavanje od otkrivanja ovih sedam specifičnih stvari, osobito na radnom mjestu. Uspostavljanje zdravih granica i poštivanje osobnog prostora jedna je od najkorisnijih radnji koje čovjek može poduzeti i za sebe i za druge. Slijedi sedam tema koje bi trebalo izbjegavati u razgovorima na radnom mjestu:
1. Najdublje neizvjesnosti koje imate
Svi mi doživljavamo slučajeve sumnje; međutim, pametno je ne otkrivati ih bez razlike. Izlažući svoje ranjivosti neprikladnim pojedincima, potencijalno se činimo podložnima manipulaciji. Sumnje se mogu shvatiti kao pokazatelj ranjivosti, unatoč činjenici da ta percepcija možda ne odražava stvarnost. Mnogo je razboritije povjeriti se nekome kome iskreno vjerujete ili samostalno riješiti te sumnje. Prijedlog: Usredotočite se na njegovanje samoprihvaćanja. Kao što je primijetio Carl Rogers, “Zanimljiv je paradoks da prihvaćanjem sebe onakvim kakav jesam, mogu se promijeniti.”
2. Prethodne pogreške
Pogreške iz prošlosti služe kao vrijedne lekcije, a ne stigma koju treba nositi. Često prisjećanje ovih pogrešaka može dovesti do neopravdane pristranosti. Na primjer, poslovni čovjek ispričao je svojim kolegama značajnu grešku koju je napravio u svojoj karijeri; umjesto da je zaradio njihovo divljenje svojim iskrenim priznanjem, dočekao ga je skepticizam. Savjet: svoje pogreške smatrajte prilikama za razvoj, a ne preprekom. Sigmund Freud jednom je primijetio: “Gledajući unazad, godine nevolja izgledaju najljepše.
3. Težnje koje su vam najbliže srcu
Snovi su osjetljivi entiteti koji zahtijevaju brigu, obzir, a ponekad i mir. Preporučljivo je povjeriti se osobama koje će poduprijeti vaše težnje, a ne onima koji bi mogli potkopati vašu vjeru u njih. Konstruktivna kritika ili pogrešna tumačenja mogu narušiti vaše samopouzdanje i spriječiti vaš napredak. Savjet: Vježbajte razboritost. Držite svoje težnje i otkrivajte ih samo osobama koje dijele vašu strast.
4. Stvarnost u vezi s valutom
Tema novca je i nijansirana i osjetljiva. Uključivanje u iskrene rasprave o nečijoj financijskoj situaciji može rezultirati osjećajima zavisti, rivalstva ili čak prisile. Psiholog Daniel Kahneman primijetio je da je percepcija novca često iskrivljena, što dovodi do potencijalnih sukoba. Savjet: Razborito je čuvati povjerljivost u vezi s vašim financijskim pitanjima osim ako se ne savjetujete sa savjetnikom od povjerenja ili o njima razgovarate s bliskim članovima obitelji u svrhu planiranja.
5. Sporovi unutar obitelji
Sporovi unutar obitelji inherentno su privatni, a njihovo izlaganje javnosti može dovesti do neželjenih posljedica. Pojedinci mogu razviti unaprijed stvorena mišljenja o vašoj obitelji ili potencijalno iskoristiti ove informacije na vašu štetu. Savjet: Obiteljske razmirice rješavajte u krugu bliske rodbine ili uz pomoć stručnjaka. Kao što poslovica kaže: “Izbjegavajte provjetravanje prljavog rublja.
6. Štetne percepcije o vlastitoj tjelesnoj građi
Ponekad se svi možemo osjećati nezadovoljni svojim izgledom; međutim, kontinuirani diskurs u vezi s tim uočenim nedostacima služi samo intenziviranju unutarnje negativnosti. Što više netko raspravlja o svojim nesigurnostima, to se one dublje usađuju u njegovu svijest, naknadno utječući na to kako ih drugi doživljavaju. Savjet: Koncentrirajte se na aspekte sebe koje cijenite. Kultivirajte tjelesnu pozitivnost i izrazite zahvalnost za tijelo koje vas svakodnevno podržava.
7. Gorčina Ogorčenost
djeluje kao otrov koji čuvamo u sebi. Česte rasprave o njemu s drugima mogu dovesti do ogovaranja ili dodatnih sukoba. Usredotočenost na oprost daleko je korisnija od zaokupljenosti prošlim događajima. Savjet: rješavajte sukobe izravno s dotičnim pojedincima ili izrazite pritužbe kroz interne procese. Kao što poslovica kaže: “Oprost je ključ koji vas oslobađa od stega ljutnje. Poslušajte savjet Marka Twaina, koji je rekao: “Najučinkovitija metoda za čuvanje tajne je ne otkriti je nikome.