Očuvanje našeg zdravlja bi svima trebalo da bude prioritet jer kako se kaže u narodu, zdrav čovjek ima milion želja a bolestan samo jednu. Postoje opake bolesti za koje medicinski stručnjaci još nisu pronašli lijek iako je tehnologija jako napredovala.
Kako bi se zadovoljio preporučeni dnevni unos, savjetuje se konzumiranje otprilike 200 do 300 grama svježih bobica aronije. Aronija, također poznata kao sibirska borovnica, stekla je priznanje kao revolucionarna prehrambena opcija zbog svog izuzetnog obilja antioksidansa. Naime, aronija se može pohvaliti koncentracijom antioksidansa koja četiri do šest puta nadmašuje brusnice, drugo bobičasto voće i razno voće.
Kad je riječ o antioksidansima, plodovi aronije su bez premca u obilju. Općenito smatrana najhranjivijim voćem u svijetu, aronija vuče korijene iz Sjeverne Amerike, a sada se uzgaja u više zemalja, poput Rusije, Poljske, Ukrajine, Njemačke, Bugarske, pa čak i ovdje. Zaista je izvanredno da aronija nema prirodnih protivnika i pokazuje izuzetnu otpornost na različite vremenske uvjete, čak i na niske temperature.
Dodavanje 200 do 300 grama svježe aronije dnevnoj prehrani odličan je izbor. Dodatno, aronija pruža svestranost jer se može sačuvati zamrzavanjem, sušenjem ili pretvoriti u ukusne varijante poput džema, soka, sirupa ili kompota. Aronija je poznata po bogatstvu antioksidansima koji pružaju snažnu obranu od oksidativnog stresa, čuvajući zdrave stanice i krvnu plazmu.
Osobe s hipertireozom mogu imati velike koristi od aronije, jer je dokazano da poboljšava rad štitnjače. Osim toga, aronija ima ključnu ulogu u prevenciji kardiovaskularnih problema, snižavanju visokog krvnog tlaka i razine kolesterola te poticanju proizvodnje korisnog kolesterola. Aronija, potpuno prirodno i moćno sredstvo, pokazuje se kao izuzetno sredstvo u prevenciji bolesti.
- Njegova učinkovitost ostaje netaknuta čak iu slučajevima kada se bolest već manifestirala. Među raznim sortama aronije, sibirska aronija je najsnažnija i najstrašnija, uspijeva u surovim uvjetima hladne klime i neokaljanog okoliša. Prepoznata kao hrana sutrašnjice, aronija posjeduje izvanredna ljekovita svojstva za ljudski organizam. Dragocjena uloga aronije leži u njezinoj sposobnosti detoksikacije organizma i oslobađanja od štetnih tvari i teških metala, čime služi kao preventiva protiv malignih bolesti.
Opsežnim istraživanjima otkriveno je da aronija ima sposobnost borbe protiv raka tako što učinkovito uništava značajan dio malignih tumorskih stanica koje se nalaze u različitim dijelovima tijela, uključujući mozak, pluća, dojke, debelo crijevo i jetru. Dodatno, aronija djeluje kao izuzetan antioksidans, učinkovito sprječavajući stvaranje slobodnih radikala i njihov štetan utjecaj na zdrave stanice u tijelu i krvnu plazmu.
Tamna bobica, poznata biljka, opsežno je proučavana i dokazano poboljšava cirkulaciju krvi u krvnim žilama. Uključivanje ove biljke u vaš dnevni režim može učinkovito smanjiti razinu kolesterola i triglicerida, čime se štiti kardiovaskularni sustav. Osim toga, ova biljka ima izvanrednu sposobnost usporavanja procesa starenja i pruža zaštitu od kroničnih bolesti. Štoviše, ova izvanredna biljka ublažava migrene i glavobolje, učinkovito snižava krvni tlak i podržava dobro funkcioniranje crijevne sluznice i želuca.
Osim toga, aronija je poznata po tome što jača imunološki sustav u cjelini, smanjuje upale, štiti od virusnih i bakterijskih infekcija u mokraćnom sustavu te omogućuje optimalan rad jetre i žuči. Razni proizvodi od aronije, poput sokova i čajeva, sada su dostupni za konzumaciju na našem domaćem tržištu. U blagotvornim svojstvima bobica aronije možete uživati konzumirajući ih u svježem obliku. Da biste osjetili dobrobiti, dovoljan je dnevni unos od otprilike 200 do 300 grama bobica aronije.
Kako biste osigurali uživanje u aroniji tijekom cijele godine, ona se može konzervirati metodama poput zamrzavanja, sušenja ili preradom u marmeladu, sok, sirup, kompot, vino, liker i rakiju. Od ovih alternativa, toplo se preporuča odlučiti se za hladno prešani sok. Jednostavnim konzumiranjem čašice rakije na prazan želudac svaki dan, možete požnjeti brojne prednosti.