Kolač koji se obično povezuje sa srećom univerzalno je nazvan u čast svetog Vasilija; međutim, u raznim krajevima Srbije naziva se i maslenica, papuljica, gruvanica, baranica, poparenica i vasuljica, između ostalih naziva. Datum objave: 1. rujna 2025., 12:09 sati. Srpska pravoslavna crkva u utorak, 14. siječnja, obilježava ulazak Nove godine po Julijanskom kalendaru, uz proslavu Vasiljeva i Malog Božića.

  • Običaj je da tom prigodom na stolu bude svečani kolač vasilika. Za razliku od božićnog kolača s češnjakom, vasilica ne sadrži novčić, a njezina se priprema i nomenklatura značajno razlikuju u različitim regijama zemlje. Ovaj kolač, univerzalno povezan sa srećom, dobio je ime po svetom Vasiliju; međutim, u raznim krajevima Srbije spominje se i kao maslenica, papuljica, gruvanica, baranica, poparenica i vasuljica, između ostalog.

Povijesno gledano, ovo se jelo spravljalo od najdostupnijih sastojaka u određenoj regiji — poput pšenice, kukuruza i oraha. Zbog toga se danas priprema na različite načine, što rezultira brojnim slanim, ali i slatkim varijantama koje uključuju med. Također, važno je napomenuti da je bazilika često ukrašena s tri češera ili tri grančice drijena, povezane crvenim koncem, simbolizirajući Presveto Trojstvo.

  • Predstavljamo vam jednostavan i godinama dokazan recept za vasilicu. Potrebne komponente: Dvadeset grama kvasca. Pola žličice šećera. Jedan kilogram brašna Jedna žličica soli. 500 mililitara tople vode Pedeset mililitara ulja priprema: Pomiješajte pola žličice šećera i brašno s malo vode da se kvasac aktivira. Umiješajte brašno, zatim dodajte sol i kvasac te postupno dodajte vodu mijeseći smjesu dok ne dobijete glatko i elastično tijesto koje se ne lijepi za ruke.

Ostavite tijesto da se diže otprilike tridesetak minuta, odnosno dok se ne razvuče na dva prsta debljine. Započnite temeljitim miješenjem tijesta. Zatim vilicom izbodite površinu. Ostavite vasilicu da odstoji otprilike 30 minuta. Zagrijte pećnicu na 220 stupnjeva i pecite otprilike 40 minuta; zatim smanjite temperaturu na 160 stupnjeva i nastavite peći još 20 minuta.

BONUS TEKST

Daljinski upravljač smatra se jednim od omiljenih uređaja među odraslima. Kaos slijedi kada dođe do kvara. Jedina opcija koja vam se nameće u mislima je kupnja novog volana. Ipak, prije nabave novog daljinskog upravljača, neophodno je provjeriti njegovu funkcionalnost.

  • Što je potrebno za provjeru točnosti? Nije potrebno ništa izvanredno; nego osnovne stvari uključuju predmete koje pojedinci posjeduju univerzalno – mobilni telefon ili pametni telefon, zajedno s prijenosnim računalom. Bilo koji od gore navedenih uređaja pokazat će se korisnim za ovaj trik. Važno je napomenuti da su digitalni uređaji koje koristimo u svakodnevnom životu opremljeni ugrađenim kamerama koje se mogu koristiti u svrhu provjere.

Alternativno, ako posjedujete zasebnu digitalnu kameru, koja se također može koristiti. Daljinski upravljač funkcionira kao odašiljač, dostavljajući informacije uređaju putem infracrvenih impulsa. U slučaju da se ti impulsi prestanu emitirati, uređaj, na primjer, neće moći mijenjati kanale na televiziji, kako je primijetio Ibuilder. Ljudsko oko nije u stanju uočiti infracrvene signale; međutim, digitalni uređaji opremljeni su za njihovo otkrivanje. Proces verifikacije uključuje više faza.

  • Započnite aktiviranjem kamere na svom mobitelu. Usmjerite daljinski upravljač prema aktiviranoj kameri. Usmjerite kameru svog telefona prema infracrvenom LED-u, koji se obično nalazi na vrhu većine modela daljinskih upravljača. Aktivirajte jednu od tipki na daljinskom upravljaču i pažljivo promatrajte prikaz na ekranu telefona. Nakon pritiska bilo koje tipke, očekuje se da daljinski upravljač odašilje infracrveni signal koji telefon može detektirati.

 

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here