Kada niste sigurni što pripremiti za obrok, razmislite o tome da skuhate kombinaciju mrkve, krumpira i nasjeckanog luka jer pruža brojne zdravstvene dobrobiti za tijelo. Pojačajte okuse začinima, a ako su dostupni, uključite klice graha kako biste dodatno pospješili detoksikaciju i podigli duh jer su poznati kao biljka sreće. Konzumiranje prokulice nudi brojne prednosti, a ovdje su samo neke od njih.

  • Snižavanje razine kolesterola može se postići različitim metodama i promjenama načina života. S udjelom biljnih vlakana koji premašuje 15% preporučenog dnevnog unosa, prokulice nude vrijedan izvor za smanjenje razine kolesterola. Ova vlakna imaju sposobnost vezanja sa žučnim kiselinama, koje sudjeluju u razgradnji masti (koje proizvodi jetra iz kolesterola).

Kombiniranjem s ovim vlaknima, jetra se potiče na stvaranje novih količina žučnih kiselina, olakšavajući daljnju probavu masti. U tom procesu jetra također iskorištava raspoloživi kolesterol u krvotoku, što rezultira smanjenjem njegove koncentracije. Ovaj proizvod ima visoku koncentraciju antioksidansa, pružajući brojne zdravstvene prednosti. Brokula sadrži niz antioksidansa, poput vitamina C, E i A, uz mineral mangan.

  • Nadalje, ovo povrće iz skupine cruciferasa može se pohvaliti obiljem flavonoida, uključujući izorhamnetin, kvercetin i kaempferol, koji doprinose zaštiti stanica od štetnih učinaka oksidativnog stresa. Osigurati pravilnu regulaciju upalnog procesa. Na genetskoj razini, utvrđeno je da prisutnost glukozinolata u brokuli posjeduje izvanredna protuupalna svojstva sprječavanjem aktivacije protokarcinogena. Ovi glukozinolati također se mogu pretvoriti u molekule indol-3-karbinola.

Nadalje, porcija prokulica, što odgovara šalici i pol, sadrži otprilike 430 miligrama omega-3 masnih kiselina, što čini otprilike jednu trećinu preporučenog dnevnog unosa. Ove masne kiseline igraju ključnu ulogu u tjelesnim protuupalnim mehanizmima. Konačno, vitamin K je pokazao svoju učinkovitost u regulaciji odgovora tijela na upalne procese. Čuva zdravlje kardiovaskularnog sustava.

  • Regulacija upale ključni je čimbenik u borbi protiv bolesti srca, ishemijske bolesti srca i arterioskleroze. Prokulice u ovom procesu igraju ključnu ulogu. Nadalje, njihova sposobnost reguliranja razine kolesterola u krvi značajno smanjuje rizik od začepljenja krvnih žila. Proces probave i unos hranjivih tvari usko su isprepleteni. Sa sadržajem vlakana od četiri grama po šalici, prokulice nude vrijedan doprinos vašem dnevnom unosu, čineći 16% preporučene vrijednosti.

Ova vlaknasta dobrota ne samo da potiče zdravu probavu i sprječava zatvor, već također pomaže u regulaciji razine šećera u krvi. Osim toga, prisutnost sulforafana u prokulicama djeluje kao zaštita za sluznicu želuca, učinkovito inhibirajući proliferaciju Helicobacter pylori, štetne bakterije za koju se zna da uzrokuje značajne zdravstvene probleme povezane sa želucem.

BONUS TEKST

Sve veći problem koji zabrinjava je sve veći broj mladih koji izražavaju nezadovoljstvo različitim problemima. Nagle promjene vremena i dugotrajna razdoblja visokih temperatura s kojima se susrećemo već tjednima mogu predstavljati ozbiljan rizik ne samo za osobe s kardiovaskularnim bolestima već i za one koji su dobrog zdravlja.

  • Kao rezultat toga, liječnici doživljavaju priljev pacijenata, a broj pojedinaca na bolničkom liječenju stalno raste na tjednoj bazi. Posebno zabrinjava sve veći broj mladih koji izražavaju zabrinutost i pritužbe. Visoke temperature i toplinski valovi pogađaju svakoga, no posebno su osjetljivi oni s kroničnim bolestima, posebice kada vlažnost zraka prelazi 70 posto.

Srce se može zaštititi slijedeći tri bitne smjernice: ostati hidratiziran, tražiti sklonište u sjenovitim područjima i suzdržavati se od naporne tjelesne aktivnosti. Povišene temperature dovode do širenja krvnih žila, što rezultira sniženjem krvnog tlaka. Slabost, vrtoglavica, otežano disanje i povremena nesvjestica uobičajeni su simptomi niskog krvnog tlaka. Nije neočekivano da medicinski djelatnici tijekom ljetnih mjeseci svjedoče porastu broja pacijenata s kardiovaskularnim bolestima.

  • Prof. dr. Petar Otašević s Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje izvijestio je o porastu broja osoba koje traže liječničku pomoć zbog akutnog infarkta miokarda i pogoršanja postojećih stanja tijekom ovog toplotnog vala, koji traje otprilike 12 do 13 dana. . Starije i mlade osobe s poremećenom termoregulacijom posebno su osjetljive na ove štetne učinke.

Za osobe s kardiovaskularnim bolestima najvažnije je održavati zdravu prehranu, osobito u danima kada su temperature visoke. Liječnik preporuča konzumiranje obilje voća, povrća i ribe, a minimaliziranje unosa slatke i masne hrane. Osim toga, bitno je voditi računa o vrsti tekućine koju unosite, jer određeni izbori mogu pogoršati pacijentove simptome.

  • Prema riječima Biserke Obradović, liječnice opće medicine, savjetuje se suzdržati se od konzumiranja alkohola jer on ubrzava proces širenja krvnih žila i olakšava nastanak kolapsirajućeg stanja. Uz to, treba ograničiti konzumaciju kave.

Dok su jedna do dvije šalice kave dnevno prihvatljive, prekomjerni unos kave i drugih napitaka s kofeinom može imati kontraproduktivne učinke. Ako osjetite privremeni pad krvnog tlaka, brzi lijek je da popijete žličicu soli pomiješanu s vodom ili uživate u dvije porcije slane juhe. U slučaju iznenadnog i teškog stanja koje traje određeno vrijeme, medicinski stručnjaci savjetuju pojedincima da se obrate svom određenom liječniku.

Besplatno