Kada ste zadnji put provjerili postavke na telefonu da vidite koliko dugo ste bili na njemu? Mlađi ljudi mogu prikazati “jezivo” ponašanje u brojkama tokom dužeg vremenskog perioda. Prema nekim istraživanjima, mnogi ljudi, bilo da koriste računare ili pametne telefone, provode više od šest sati dnevno ispred ekrana.

Štetno plavo svjetlo koje emituju a da toga nismo ni svjesni. Dugotrajno oštećenje vida može biti rezultat ove iste stvari. Dr Mirko Jankov, oftalmolog, za PRVA TV je govorio o tome šta je zapravo plava svjetlost, koliko šteti vidu i možemo li se od nje zaštititi ili ne. Svi displeji imaju jače plavo svjetlo, kako je primijetio oftalmolog Jankov. Iako telefon ima noćni režim koji isključuje dodavanje plave svjetlosti, u tom režimu ne vidimo ekran kako treba tokom dana, napomenuo je doktor i dodao da i ultraljubičasti i plavi spektar svjetlosti mogu biti štetni za ljude.

On primjećuje da su oni koji već imaju makularnu degeneraciju u svojoj porodici najranjiviji na nju. Osim toga, postoji i grč akomodacije. Rad izbliza i provođenje puno vremena gledajući računare i mobilne uređaje može uzrokovati to. Oftalmolog napominje da je grč akomodacije bolest dvadeset prvog vijeka i nudi sljedeće savjete za prevenciju:

Prije svega, fokusirao se na „higijenu“ ponašanja. Oftalmolog vas ohrabruje da pravite česte, kratke odmore umjesto da pažljivo buljite u ekran tokom dugog vremenskog perioda ako vaš posao uključuje korištenje računara. Drugo, trebali biste koristiti “noćni način rada” vašeg mobilnog telefona da smanjite svoju izloženost plavom svjetlu, ali samo na kratko svaki dan. Treće, žućkasta sočiva naočala pomažu u filtriranju plave svjetlosti. Osim toga, morate zakazati preventivne preglede najmanje jednom godišnje.