Muškarac (61) obratio se hitnoj pomoći žaleći se na vrtoglavicu. Medicinske sestre su izvršile alkotest kako bi provjerile da li je on i u kojoj količini konzumirao alkohol.

I sasvim očekivano, koncentracija alkohola u krvi tog čovjeka bila je nevjerovatnih 0,37 odsto, ili skoro pet puta veća od dozvoljene granice za vožnju u Teksasu, gdje je on živio.

Postojala je samo jedna zagonetka: čovjek je izjavio da tog dana nije popio ni kap alkohola.

– Napio bi se iz vedra neba – u nedelju ujutru nakon što je bio u crkvi, ili zaista, u bilo koje vreme – kaže Barbara Kordel, dekan na medicinskom koledžu Panola Kartagini u Teksasu. Kordel i Džastin Makarti, gastroenterolog iz Laboka, željeli su da shvate šta se zaista dešava.

Kako su Islanđani jedini na svijetu riješili problem alkohola i droge kod  tinejdžera?

Tako je tim pretražio čovjekove stvari u potrazi za alkoholnim pićem, a zatim ga izolovao u bolničkoj sobi na 24 sata. Tokom cijelog dana jeo je hranu bogatu ugljenim hidratima, a ljekari su mu periodično provjeravali alkohol u krvi. U jednom trenutku vrijednosti su porasle za 0,12 odsto.

Na kraju, Makarti i Kordel su otkrili uzrok: preobilje pivskog kvasca u njegovim crijevima. Njegov crijevni trakt se ponašao kao interna pivara. Pacijent je imao infekciju sa bakterijom Saccharomyces cerevisiae. Dakle, kada bi pojeo ili popio gomilu skroba – đevrek, tjesteninu ili čak sok – kvasac bi fermentisao šećere u etanol i on bi se napio. U suštini, kuhao je pivo u sopstvenom stomaku.

Zašto je pivo u malim količinama dobro za zdravlje? - N1

Kordel i Makarti su prije nekoliko mjeseci objavili slučaj “sindroma auto – pivare” u Međunarodnom časopisu kliničke medicine. Objasnili su da se pivski kvasac nalazi u čitavom nizu namirnica, uključujući hljeb.

– Ali ispostavilo se da u retkim slučajevima, kvasac može zaista dugo da se nastanjuje u crevima i može da izazove probleme – kaže doktor Džozef Hajtman, mikrobiolog sa Univerziteta Djuk.

– Istraživači su nedvosmisleno pokazali da Saccharomyces cerevisiae može da raste u crevnom traktu. Ali još uvek je nejasno da li je to povezano sa nekom bolešću – kaže Hajtman.