Uoči ljeta većina nas se iznenada prisjeti da je vrijeme za dijetu. Neželjeni višak kilograma je višegodišnja tema. Ipak, riječ je o poduhvatu koji treba provesti u saradnji sa profesionalcima. Niko nije čuo za autofagiju, pa kad to spomenete, svi će skočiti i reći: “O, to je 16-satni post”, “Ja sam to uradio”, “Smršavio sam” ili nešto slično.

Metabolički efekti povremenog posta, za koji je japanski istraživač Yoshinori Oshumi dobio Nobelovu nagradu 2016. godine, nedavno su privukli veliku pažnju i izazivaju debatu među medicinskim stručnjacima. Jedan od najvećih bijelih sportista u historiji Novak Đoković popularizovao je “prekinuti post” ili autofagiju kao stil ishrane, a prate ga i mnoge druge poznate ličnosti, ali i obične osobe. Gosti jutra su dr Saša Plećević, poznatija kao dr Filgud, specijalista anesteziologije sa reanimacijom i fitnes trener, i Vesna de Vinča, spisateljica, novinarka i vlasnica modne agencije “Miss Yu”. program, razgovaraju o tome koliko je to zaista korisno i da li se preporučuje svima.

– To bi dalo doslovnu definiciju pojma “samojedenje”. Drugim riječima, proces samostalnog jedenja počinje 12 sati nakon obroka. Sve ovo je od pomoći, i prije i nakon Oshumija, jer brojne studije pokazuju prednosti autofagije. Osim što uzrokuje gubitak težine, post pomaže tijelu da se riješi nečistoća. Nalazimo se u otrovnom vremenu, pa je pročišćavanje neophodno. Ako želimo da živimo dug i zdrav život, moramo se često detoksikovati. Osim toga, eliminiramo višak masti i ugljikohidrata putem autofagije. Patogene formacije, kao što su različiti miomi, takođe se čiste u narednom periodu kada ulazimo u temeljno gladovanje. Da bi mogle na krjau da se čiste i velike, opake bolesti.