Dok prokuhano mlijeko ostaje u stomaku oko sedam sati, kefir od masnog mlijeka ostaje u stomaku 4,5 sata, a kefir od obranog mlijeka u stomaku tri sata, kefir se može konzumirati u relativno velikim količinama – skoro do do 1,5 litara dnevno—i lakše se i brže vari od mlijeka. Značajni nivoi kalijuma, fosfora, riboflavina, joda, cinka i vitamina B5 sadržani su u jednoj čaši jogurta. Vitamin B12, koji pomaže nervnom sistemu da pravilno radi i održava crvena krvna zrnca, je još jedan sastojak jogurta. Kefir, vrsta mliječnog proizvoda, ima tri puta više probiotika od jogurta.

Kefir je fermentisano mlijeko koje jača imuni sistem, probavni sistem i crijeva. Sadrži puno kalcijuma i vitamina K2, koji podržavaju zdrave kosti i sprječavaju prijelome. Hrana bogata probioticima smiruje probavne probleme. Studije iz 2020. godine pokazale su da će konzumacija probiotika smanjiti simptome gastroezofagealne refluksne bolesti kao što su žgaravica, mučnina i nelagoda u želucu. Pomaže u očuvanju osjetljive ravnoteže bakterija u crijevima. Istraživači to pripisuju probioticima, koji povećavaju imunološki odgovor tijela stvaranjem kratkolančanih masnih kiselina poput mliječne kiseline.

Upotreba kefira, prema medicinskim stručnjacima, može smanjiti anksioznost. Studija, koja je napisana u časopisu Molecular Psychiatry, uključuje da se učesnici pridržavaju dijete u periodu od četiri sedmice. Dok kontrolna grupa nije mijenjala svoju ishranu, dijetalna grupa je konzumirala kefir i jabuke, dvije namirnice koje su dobre za crijeva. Budući da se nivo u prvoj grupi dramatično smanjio, zaključeno je da zdrava ravnoteža crijevnih bakterija potiče sintezu hemikalija za dobro osjećanje poput serotonina. Vjerujemo da će vam ovaj članak biti od pomoći.