Antioksidantno aktivna jedinjenja mogu se naći u glogu. Glikozid oksiakantin i trimetilamin također su prisutni u cvjetovima zajedno s nekim eteričnim uljem. Ostaci fermentisanog napitka proizvedenog od gloga od strane Kineza otkriveni su u 9.000 godina starom zemljanom posuđu. Vjeruje se da je već postigao vjerski značaj. Prema legendi, ovaj grm je poslužio kao materijal za Kristovu trnovu krunu. Uz to ima i mnogo drugih ideja, uključujući priče poput one o vampirima.

Glog se ranije nalazio samo u Evropi, Aziji, Sjevernoj Americi i Mediteranu, ali sada se nalazi širom svijeta. Naziva se i kao medvjeđa kruška, bijela drača, bijeli trn, glogić, glogovac, glogovina, oštri trn, trnka, žetica, glagovna glog, gloginja. Antioksidantno aktivna jedinjenja mogu se naći u glogu. Glikozid oksiakantin i trimetilamin također su prisutni u cvjetovima zajedno s nekim eteričnim uljem. Plodovi su posebno bogati solima kalijuma, natrijuma, kalcijuma i fosforne kiseline, kao i eteričnim uljima, taninom, saponinom, glikozidima i fruktozom.

Postala je popularna i bila je u fokusu brojnih istraživanja nakon što je Vilmar vabova homeopatska knjiga uključila tinkturu svježih plodova gloga. Oni su potvrdili da je glog korisna biljka za srce. Jedan od pozitivnih nalaza je da glog štiti od moderne epidemije srčanih udara. Sa potpunim povjerenjem, glog se može koristiti za liječenje svakoga ko se bori s visokim krvnim pritiskom, želi se zaštititi od rizika od visokog holesterola i začepljenja krvnih žila, te svakoga ko je doživio srčani udar. Podstiče aktivnost ćelija srčanog mišića i poboljšanu ishranu. Općenito, svako stariji od 50 godina treba povremeno uzimati tinkturu od gloga. Glog je jedna od biljaka s najjačim smirujućim dejstvom.