Berite cvjetove maslačka u rano proljeće kako biste ih mogli koristiti za pravljenje domaćeg meda. Potrebno je 200 cvjetova maslačka, 2 limuna, 2 litre vode i 2 kg šećera. Priprema: U podne, kada je sunce na najvišoj tački, berite maslačak. Idealno bi bilo locirati livadu koja je zaštićena od zagađenja i udaljena od puta. Operite cvijeće hladnom vodom nakon što ga uberete.

Stavite ih u šerpu i dodajte 2 litre destilovane vode da ih prekrije. Kuhati poklopljeno oko 20 minuta na šporetu. Nakon procijeđenja dodati šećer i dva očišćena i isjeckana limuna. Smjesu treba miješati dok ne dobije konzistenciju meda. Zagrijanom tečnošću napunite tegle i zatvorite ih. Koristite livadski med umjesto običnog ako ne želite da koristite šećer, ali ga pomiješajte s mlakom vodom kojom ste skuhali maslačak. Prema našim precima, ovaj med sprječava kašalj, a također je koristan za zdravlje kostiju i čišćenje jetre.

Biljka maslačak je nevjerovatno prilagodljiva. Dobro uspijeva na svim vrstama tla, gdje stvara robustan, vretenast korijenov sistem koji može da se proteže i do 30 cm. Listovi maslačka su ravni, dugi 5–25 cm, imaju neravnu ivicu ili blago zarezanu ivicu. Na vrhu šuplje cvjetne stabljike koja je, kao i sve komponente maslačka, prekrivena mliječnim sokom, pojavljuju se jarko žuti cvjetovi. Prepoznatljiva je zlatna boja cvijeta maslačka. Vjetar širi maslačak tako što otpuhuje sitno sjeme. Na pašnjacima, baštama i svim drugim vrstama zelenih površina uspijeva svuda.

Baštenske gredice, pašnjaci i druge zelene površine su dom za rast maslačka. April i maj u proleće su najbolji meseci za sakupljanje maslačka. Uz odgovarajuću opremu, izvadimo korijen, otvorimo ga i okačimo zelene dijelove (često s rozetom) da se osuše na zraku. Koristeći vještačku toplinu, može se i sušiti, ali samo do 40°C.