Grah, bez obzira na vrstu, ima izuzetno nizak sadržaj kalorija i masti. Takođe je odličan izvor vlakana, vitamina B, folne kiseline i proteina, što sve pomaže u smanjenju holesterola. Ne sadrži gluten, pa ga svako može jesti. S obzirom na izuzetno nizak sadržaj kalorija i masti u grahu, a da pritom tijelu pruža magnezijum i željezo, ako ste na dijeti, slobodno se opustite uz jelo od pasulja. Nakon konzumacije pasulja, nećete se osjećati bez energije, a vaše tijelo će dobiti pravu antioksidantnu odbranu.

Znajući da pasulj može naduti i možda uzrokovati nelagodu zbog proizvodnje želudačnih plinova, mnogi će pojedinci zastati prije nego što ga skuhaju. Ali postoje i određene tehnike za to. Mnogi ljudi su svjesni da natapanje graha u vodi barem nekoliko sati prije kuhanja može uzrokovati da manje nabubri. Savjet iz bakine kuhinje predlaže da se pasulj namoči dan ranije i ostavi u vodi cijelu noć. Prilikom kuhanja pasulja u vodu dodajte lovorov list, kim, mažuran, timijan ili đumbir, osim što ih potopite u vodu kako biste spriječili oticanje jer ovi sastojci imaju sposobnost da zaustave daljnji razvoj plinova u tijelu.

Osim toga, istina je da nekuhani pasulj proizvodi veći plin. Operite pasulj (uključujući i onaj iz konzerve) i kuhajte ga na laganoj vatri i duže, a ne na jačoj. Pasulj gubi šećere tokom procesa pranja i namakanja, što, između ostalog, utiče na nadimanje ili naknadno nadimanje želuca. Konkretno, kako se šećer stvrdne u gustu koru, bakterije koje su ga stvorile ispuštaju neugodan miris plina koji se mora izbaciti iz pećnice. Kuhari sa iskustvom slažu se da je pasulj u potpunosti pripremljen tek nakon tri ciklusa ključanja.