Čak i u starom Egiptu, Kleopatra je nanosila ulje jasmina na jedra svojih brodova kako bi vjetar primamljivo mirisao kada ona i njen ljubavnik Marko Antonije krstare Nilom. Jasmin je putovao iz egipatske oaze Fajuma u Evropu, gdje su je Maori prenijeli. Cvijet jasmina predstavlja hinduističkog boga Višnua u Indiji. To je komponenta parfema koji se prodaju kao vrhunski. Iz Kine je postala popularna praksa kuhanja čaja od osušenih cvjetova. Aromaterapeuti smatraju da je ulje jasmina jedno od najdragocjenijih i najskupljih eteričnih ulja. Niccol Machiavelli je odgovorio na pitanje da li bi želio da se vrati u svoju voljenu Firencu:

Parfem sa potpisom sestara Gucci bio je jasmin, a one su jednom prilikom rekle: “Željela bih da još jednom prođe pored mene jedna od sestara Gucci, jer za njihov miris vrijedi živjeti.” Mirisni grm sa tamnozelenim lišćem i blistavo bijelim cvjetovima plijenio je pažnju i maštu ljudi od Mediterana do Dalekog istoka hiljadama godina. Njegove rodne zemlje su Egipat, daleka Kina i Indija. Sada se uzgaja u Alžiru, Maroku, Egiptu, Turskoj, Italiji i Francuskoj, gdje kompanija Chanel ima vlast nad farmama ove plemenite biljke.

Ulje jasmina koriste aromaterapeuti za ublažavanje porođajnih bolova i liječenje menstrualnih grčeva. Jedna od najcjenjenijih formulacija za njegu suhe i osjetljive kože, posebno one sklone crvenilu, je nekoliko kapi ovog dragocjenog ulja razrijeđenog u 30 mililitara jojobinog ili bademovog ulja. Preporučuje se kada koži treba da povrati svoju elastičnost i mekoću. Prema knjigama o aromaterapiji, ako u kupku dodate 4 kapi ulja jasmina, 4 kapi ulja mandarine i 3 kapi ulja sandalovine pomoći će vam da se opustite, razbuktate maštu i potaknete kreativnost.