Jedna navika o kojoj možda ne razmišljamo toliko kao da peremo zube, češljamo kosu ili koristimo toalet prije izlaska iz kuće je svakodnevno žvakanje žvakaće gume. Možemo to učiniti bez napora, ali da li ikada zastanemo da razmislimo o sigurnosti žvakaće gume? Šta se dešava ako stalno žvačemo žvaku? Žvakaća guma se može proizvesti upotrebom raznih supstanci. Općenito se smatra sigurnim prehrambenim artiklom. Ali postoji nekoliko sastojaka na koje treba paziti, pa je pametno prvo pročitati etiketu na željenom brendu.

Mogu se naći žvake proizvedene od šećera. Iako može izgledati kao skromna količina, trebali bismo biti svjesni da se dodani šećeri u žvakaću ne smiju zanemariti. U nedostatku šećera, guma može sadržavati i druge umjetne zaslađivače kao što su ksilitol, eritritol i sorbitol. Sigurni su u umjerenim količinama, iako postoji određena briga. BHT (butilirani hidroksitoluen), konzervans namijenjen zaustavljanju oksidacije, i titanijum dioksid, neorganska hemikalija koja se dodaje kao sredstvo za izbjeljivanje žvakaćim gumama, dva su pitanja koja je pokrenuo Mitri. Prema nedavnom saopštenju Evropske agencije za sigurnost hrane, titanijum dioksid više nije siguran aditiv za hranu. Međutim, Uprava za hranu i lijekove navodi da se i dalje smatra sigurnim u SAD-u.

Mogli biste poželjeti više ako ste navikli da cijeli dan imate sladak osjećaj u ustima. Prema Mitrijevim riječima, svaka osoba je drugačija, a neki ljudi možda žude za više slatkiša kada često žvaću žvaku. Birajte žvake sa manje šećera i drugih zaslađivača, savjetuje Mitri. Trebali biste kupiti sorte zaslađene ksilitolom koje također ne sadrže šećer. ADA savjetuje žvakanje žvakaće gume bez šećera za oralno zdravlje.