Da bi proizvelo više energije, tijelo treba usmjeriti prema sagorijevanju masnih naslaga, smatra dr Nenadić. Iznenadili biste se koliko vam jabukovo sirće može pomoći u ovoj situaciji. Prema rečima dr Nenadića, jabukovo sirće će djelovati kao katalizator svih promjena u tjelesnoj hemiji i masnim ćelijama, što može dovesti do promjena u metabolizmu masti. Vaše tijelo će također osloboditi dodatni balast kao rezultat.

Tanini jabukovog sirćeta sprečavaju nakupljanje masti, posebno u jetri i unutrašnjim organima. Kalcijum se ne razgrađuje u baznoj sredini. Kako bi se razlagao, neophodno je da sredina bude blago kisela. I između ostalih organskih kiselina, jabukovo sirće uzrokuje nekoliko poremećaja u ljudskom tijelu. Ljudsko tijelo ne apsorbira kalcijum u krvotok kada dođe u dodir s lipidima, umjesto toga, brzo izlučuje materijal sličan sapunu.

Neprerađeni ugljikohidrati se također pretvaraju u masne ćelije, a sve to rezultira potkožnim masnim tkivom, zbog čega se osoba deblja. Ako tijelo nema potrebne uslove (blagu kiselost) da pravilno asimiluje pristigli kalcijum, masnoće se akumuliraju u ćelijama tijela. Sposobnost jabukovog sirćeta da razbije masne ćelije i zatim premjesti mast u krv je jedinstvena. Samo dio masti se probavlja dok se koristi jabukovo sirće, ostatak se odmah izbacuje iz tijela, još uvijek neprobavljiv. Jabukovo sirće ubrzava sagorijevanje kalorija, uzrokujući brže uklanjanje toksina, toksičnih naslaga i drugih tvari iz naših stanica.

Doziranje jabukovog sirćeta:

“Za one kojima je ovo sirće previše kiselo i ne odgovara njihovom želucu predlažemo ovu kombinaciju:

– dvije supene kašike jabukovog sirćeta,
– jedna kafena kašikica meda,
– sok od cijeđene jabuke

Pored soka od jabuke, preporučuje se i kombinacija meda, jabukovog sirćeta i vode. Ova kombinacije se može piti ujutru, prije kafe, odmah nakon što se probudite.