Poznati ljekar Branko Manojlović, koji je još prije Drugog svjetskog rata osnovao prvu ambulantu preventivne medicine u Novom Sadu, deda je dr Ane Gifing, specijaliste hronične ishrane i preventivne medicine. On joj je usadio strast prema ovom poslu. Ana se posebno osvrnula na jedan od najraširenijih mitova o srpskim jutarnjim običajima: većina Srba pogrešno pijucka kafu.

“Dnevno treba konzumirati najmanje 2,5 litara vode, kako smo učili u školi. Ovo je mit u medicinskoj zajednici koji datira iz 1945. godine, kada je američka administracija proglasila da vojnik treba da pije tečnost tokom dana na osnovu količine hrane koju konzumira. Ali dr Giffing kaže da je to glupost.

Iako su prije deset godina međunarodni stručnjaci opovrgli tu ideju i pokazali da je polivanje vodom nezdravo, o tome raspravljamo i danas. Ističe da je značajan stres za bubrege ako dođemo do tačke kada žena dnevno unese 4 litre tečnosti, a muškarac oko 3,5 litara.

“Tečnost smo unjeli ako smo popili šoljicu kafe ili čaja, činiju supe, čašu vina ili pivo. Zapanjujuće je koliko vode sada konzumiramo da bismo zadovoljili ovu medicinsku potrebu. Takođe pojašnjava da li je ispijanje čaše vode odmah nakon jutarnjeg buđenja – praksa koju imaju mnogi ljudi u Srbiji – zdravo.

“Preporučuje se da ujutru popijete jednu šoljicu hladnog čaja sa nekoliko kapi limuna, jednu čašu vode sa nekoliko kapi limuna ili jednu čašu vode sobne temperature. Kafa nikada ne bi trebala biti naš prvi napitak. Dr Ana je savjetovala da se kafa pije samo poslije doručka i nikada ranije. “Pijuckajte kafu uz obroke ako želite da smršate! Prvo je doručak, pa kafa. Kafa ima veoma visok indeks insulina, pa ako je pijete između obroka, vaše tijelo neće moći da se oslobodi insulina tokom dana, što spriječava topljenje masti”, kaže doktor.