Svi smo veoma uzbuđeni zbog nadolazećih praznika. Kada nam dolaze praznici osjeća se posebna sreća u vazduhu, a mnogi od nas se raduju trpezama i raznovrsnim kolačima. Uskoro počinjemo slaviti najveći hršćanski praznik.

Današnji dan pravolsavna crkva kao i njeni vijernici obilježavaju praznik koji je posvećen Svetom apostolu Filipu, kao i Božićne ili Bele poklade, te kao dan pred početak velikog posta. Običaji koji su vezani za poklade se odnose na zaštitu od zlih duhova, paganskog su porijekla a veliki broj vijernika obilježava ga tako što se organizuju zabave sa maskiranim igračima i glasnom svirkom.

Siguri smo da vam je svima poznata narodna zaštita bijelim lukom ili paljenjem obrednih vatri od zlih vještica i sila, upravo se ona povezivala sa periodom poklada. Kada su u pitanju poklade, one podrazumijevaju dan u kojem se neobuzdano uživa u hrani, piću kao i rposlavama a praktikuju se širom svijeta. Jedan od običaja koji se praktikuje prije ovog praznika jeste da se kuće detaljno očiste, a dan prije da se suđe temeljito opere od hrane koja je mrsna. Smatralo se da u period velikog posta treba ući bez greha. U domaćinstvima se tradicionalno priprema bogata mrsna gozba, naročito bijeli mrs po kome je ovaj praznik dobio ime.

Naime, pokladu obilježavaju Njemci, Francuzi, Italijana, Hrvati te još mnogo naroda. Takođe slave se i među pravoslavcima kao što su Grci i Rusi, samo se kod rusa poklada obilježava praznikom Maslenica. Smatraju se narodnim ali i crkvenim praznikom, a nekada se u srpskim selima obilježavala tako što su maskirane povorke pjevale, a seljani su ih darivali kolačima, slaninom a najčešće jajima.