Ako vam ruke često trnu, obratite pažnju na ovaj simptom jer može biti znak ozbiljne bolesti. Najosjetljiviji receptori dodira, koji su preko nerava povezani s mozgom, nalaze se u rukama. Lijepa i srećna navode da ako je jedan od tih nerava povrijeđen ili stisnut, mozak ne može da reaguje na impulse koje isporučuju receptori, što izaziva trnce u rukama. Dvije ozbiljne bolesti mogu se manifestirati ako vam ruke često trnu, tvrde stručnjaci.

Trnci u rukama su čest simptom hipotireoze, odnosno odsustva hormona štitnjače, koji mogu oštetiti nervni sistem. Obratite se svom ljekaru što je prije moguće ako uz ove simptome osjetite i nešto od sljedećeg: debljanje, gubitak kose ili upornu hladnoću. Osjećaj peckanja u rukama može ukazivati ​​na moždani udar, kažu ljekari. Iskrivljena usta, nejasan govor ili nemogućnost jasnog razmišljanja, vrtoglavica i zamagljen vid su drugi simptomi. Savjetujemo vam da potražite hitnu medicinsku pomoć ako osjetite ove simptome.

Izuzetno neugodan simptom, trnci u nogama ponekad može biti vrlo izazovno za dijagnosticiranje i može potrajati puno vremena i strpljenja. Druge tegobe i simptomi, uključujući bol i promjenu tona kože, također se mogu manifestirati uz trnce. Drugi simptomi ili trnci mogu se pojaviti i u drugim dijelovima tijela kod sistemskih poremećaja.

Trnci mogu početi iznenada, potrajati nekoliko minuta i obično su mehaničkog porijekla. Konkretno, trnci se dešavaju kad god pritisnemo živac ili krvni sud zbog neobičnog položaja, i prestaje gotovo odmah nakon što promijenimo položaj. Uz trnce u rukama, prekomjerno disanje je još jedna općenito bezopasna pojava trnaca koja se može pojaviti tokom epizode panike. Prva pomoć je tada disanje u vreću, što je vrlo efikasno. Uzrok ovog problema je problem s metabolizmom kalcija. Otkrivanje šta uzrokuje napad panike je daleko važnije.