Postoje dva ispravna načina za sadnju paradajza otpornog na bolesti, tvrde iskusni vrtlari. Samo na ovaj način može da izdrži bolesti i loše vremenske uslove.

Bočno sađenje

Iako ovo može izgledati čudno, postoji valjano objašnjenje. Paradajz je potrebno duboko saditi jer je u korijenu ključ njihovog uspjeha. Gdje god je stabljika paradajza potopljena, korijenje će niknuti. Stabljika paradajza će odmah početi proizvoditi sićušne, bijele korijene čim dođe u kontakt sa zemljom. Kao i druge biljke, paradajz crpi hranjive tvari iz zemlje kroz svoje korijenje kako bi mogao rasti i razvijati se. Sadnica paradajza će izrasti veći i jači korijen što je dublje zakopate. Paradajz će moći da apsorbuje više hranljivih materija i vode ako ima više korijena. Prema Stil.Kuriru, više korijenja će pomoći biljci da odustane od vjetra. Zemlja će zaštititi vaš paradajz od niskih temperatura i proljetnih mrazeva ako ih rano stavite duboko u zemlju.

Koliko duboko treba saditi sadnicu paradajza?

Da bi biljka paradajza u potpunosti razvila snažno korijenje, vrtlari savjetuju zakopavanje do dvije trećine biljke. Prije sadnje provjerite je li rupa dovoljno velika tako što ćete prvo izmjeriti biljku. Vjerovatno će biti dublje nego što očekujete. Kada presadnica paradajza dosegne visinu između 15 i 30 cm, idealno je vrijeme za njenu sadnju. Donje stabljike i listove nije potrebno uklanjati, mogu se samo zakopati sa ostatkom biljke. Međutim, ako to učinite sadnju jednostavnijom, možete ih ukloniti.

Provjerite da prljavština nije ni zbijena ni tvrda. Procedura duboke sadnje će biti neefikasna jer novi korijenski sistem neće moći da se razvije i proširi kroz zbijeno tlo. Vaša je odgovornost da paradajz dobro zalijete nakon sadnje. Kada duboko sadite paradajz, želite da iskoristite kako dobro zaliveni korijen podstiče rast i širi se prema dole.