Za tinejdžere i njihove roditelje, koji pokušavaju da izgrade što bolji odnos sa svojom djecom u ovom periodu zrelosti, adolescencija nije nimalo lak period. Tinejdžeri povremeno mogu doživjeti situacije koje im je teško jednostavno prihvatiti i shvatiti, što može uzrokovati ozbiljne psihičke probleme. U delikatnoj fazi odrastanja, prihvaćenost u društvu, visoka očekivanja roditelja i zaljubljivanje su okidači koji izazivaju lavinu. Obavezno potražite pomoć stručnjaka ako primijetite bilo koji od sljedećih znakova!

Povlačenje iz odnosa sa prijateljima, porodicom i rutinskih aktivnosti može biti znak da nešto nije u redu. Pitajte svoje dijete zašto izbjegava vrijeme sa porodicom i prijateljima, provodi više vremena samo i preskače aktivnosti u kojima je nekada uživao.

Mladi ljudi često eksperimentišu dok su tinejdžeri, što mnogi psihijatri smatraju normalnim – ali samo u određenoj mjeri! Nemojte zanemariti ako vaše dijete počne piti ili se drog*rati, ili ako vam ponestane tableta za smirenje. Da, to je samo simptom nevinog adolescentskog bunta. Ali to može biti i vapaj za pomoć, znak depresije i samodestruktivnih tendencija.

Ne biste trebali zanemariti znak upozorenja o opadanju školskog uspjeha jer on može mnogo toga skrivati. Djeca gotovo sigurno ne doživljavaju iznenadni, nepovezani gubitak interesa, umor ili osjećaj da je njihov trud uzaludan.

Svi pokazuju određena ponašanja po istom obrascu. Rutine hranjenja, spavanja i lične higijene ne mijenjaju se značajno iz dana u dan. Budite oprezni ako primijetite da vaš adolescent iznenada spava ili jede više ili manje od normalnog, ignorirajući ličnu čistoću ili ne mareći za izgled. Ove promjene mogu biti znak mentalne bolesti koju treba liječiti. Još jedan razlog može biti da razmišljaju o smrti i ne vide svoju budućnost